Gölbaşı Güncel Haber
HV
18 TEMMUZ Perşembe 23:45

Adıyamanlı vatandaşlar, Adıyaman'da ele geçirilen ve tüberkülozlu olduğu duyurulan etleri satan firma isimlerinin açıklanmasını istedi

Tarım Bakanlığı, gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önüne geçilmesi, sağlığın korunması ve tüketicilerimizin aldatılmasının önlenmesi ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gerek mevzuat yönüyle gerekse resmi kontrol uygulamaları kapsamında kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firma ve ürün bilgilerinin resmi sitelerinde açıklaması gerekirken, 08.06.2024 yılında Adıyaman'da ele geçirilen tüberkülozlu etleri satan firma, esnaf veya şirketin adını açıklamadı.

Güncel
Giriş Tarihi : 10-06-2024 21:14
Adıyamanlı vatandaşlar, Adıyaman'da ele geçirilen ve tüberkülozlu olduğu duyurulan etleri satan firma isimlerinin açıklanmasını istedi

"5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 31inci maddesinin 6ıncı fıkrasında ve 17 Aralık 2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan "Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik" in 8 inci maddesinde laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden firma ve ürün bilgileri ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firma ve ürün bilgilerinin Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği" hükmü bulunmasına rağmen basına bu yönde bilgi verilmedi.
 
 
 
Bu kapsamda resmi kontroller sonucunda:
 
1. Laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası.
2. Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası." bilgilerinin 2012 yılından beri bakanlığın resmi sitesinde verildiği duyurulmuştu.
 
 
Yapılan duyurular yukarıda belirtildiği üzere 2 farklı grupta gerçekleştirilmektedir
 
Birinci grupta yer alan laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünleri üreten firmalar hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında 40 (l) maddesi gereği idarî para cezası uygulanarak; bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilmektedir.
İkinci grupta yer alan laboratuvar analizleri neticesinde kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde bozulmuş ve değiştirilmiş olduğu tespit edilen (içeriğinde ilaç etken maddesi bulunan) ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunularak, ürünler masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılmakta, mülkiyeti kamuya geçirilmektedir.
 
Buna göre Adıyaman il sınırlarında ele geçirilen ve tüberkülozlu olduğu açıklanan etleri satan firmaların isimleri basın mensupları veya bakanlığın resmi sitesinde paylaşılmadı.

Recep SarkanRecep Sarkan

YORUMLAR