Gölbaşı Güncel Haber
HV
18 TEMMUZ Perşembe 23:19

Çiftçilere 160 milyon değerindeki küçük ve büyükbaş hayvan dağıtıldı

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman'da, "Asrın felaketi" olarak adlandırılan 6 Şubat depreminde enkaz altında hayvanları telef olan çiftçilere 160 milyon TL değerindeki küçük ve büyükbaş hayvan dağıtıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-01-2024 14:42
Çiftçilere 160 milyon değerindeki küçük ve büyükbaş hayvan dağıtıldı

Kahramanmaraş merkezli Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerde 11 ilin içinde en çok yıkımın yaşandığı iller arasında yer alan Adıyaman'da enkaz altında kalan 10 bin 859 küçükbaş ve bin 82 büyükbaş hayvan telef olmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 160 milyon değerindeki küçük ve büyükbaş hayvanlar çiftçilere dağıtıldı. 
Yaklaşık 6 bin ton yem dağıtımı, 5 bine yakın çadır dağıtımı gerçekleştirildiğini belirten Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas,"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla biz hayvanı ölen bütün vatandaşlara hayvanlarını bire bir verdik. Biraz kayıt sisteminde, birazda tutanaklar, özellikle kayıtlı olmayan hayvanlar nedeniyle 10 bin 859 küçükbaş, bin 82 büyükbaş hayvan dağıtımını gerçekleştirdik. Bunların toplam maddi değeri yaklaşık 160 milyon TL’dir. Bu deprem süresince özellikle dağ köylerinde ulaşım güçlüğü çekilen yerlere yem dağıtımı gerçekleştirdik. Hayvanı ölen çiftçilerimize de çadır dağıtımı yaptık. Yaklaşık 6 bin ton yem dağıtımı, 5 bine yakın çadır dağıtımı gerçekleştirildi"dedi.
 

Kaynak : PHA

Recep SarkanRecep Sarkan

YORUMLAR