Gölbaşı Güncel Haber
HV
21 TEMMUZ Pazar 04:44

Milletvekili Kurt'un emekliye maaş zammı teklifi TBMM'de kabul edildi - Videolu Haber

ANKARA (PHA) - TBMM Genel Kurulu'nda Adıyaman Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Resul Kurt'un, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ile birlikte sunduğu "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" kabul edildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2024 00:07
Milletvekili Kurt'un emekliye maaş zammı teklifi TBMM'de kabul edildi  - Videolu Haber

Yapılan düzenlemelerle ilgili olarak Milletvekili Resul Kurt, bu teklifle birlikte SSK ve BağKur emekli maaşlarına yüzde 49,25 oranında artış yapıldığını açıkladı.

Kabul edilen kanuna göre, kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" da eklenmiş ve ayrıca sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken koşullar kolaylaştırılmıştır. Sigortalının kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmasının bulunması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekecek.

Kısa çalışma ödeneği, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak, nafaka borçları dışında onda birinden fazlası haczedilemeyecek veya başkasına devir ve temlik edilemeyecek. Ayrıca kısa çalışma ödeneği olarak ödenen süreler, kısa çalışma başlama tarihinden itibaren 3 yıl içerisindeki hizmet akdi fesihlerine istinaden yapılacak işsizlik ödeneği ödemelerine ilişkin hak sahipliği sürelerinden düşürülecek.

Kanun kapsamında, Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, yapılan düzenlemelerin önemli olduğunu belirterek, asgari ücret desteğinin 2024 yılında da 700 lira olarak devam edeceğini açıkladı. Ayrıca, 6111 sayılı teşvik olarak bilinen istihdam teşviki, 31 Aralık 2025'e kadar devam edecek ve uygulamanın 31 Aralık 2026'ya kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yetki alanı da genişletilen düzenlemelerle, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimliği eğitimi veren eğitim kurumları, ortak sağlık ve güvenlik birimleri, ekipman muayene kuruluşları, iş hijyeni ölçüm, test ve analiz laboratuvarlarında inceleme, yetkilendirme, kontrol ve denetim yapma yetkisi kazanacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, uzman personel tarafından daha etkin bir şekilde yönetilecek.

Kaynak : PHA

Recep SarkanRecep Sarkan

YORUMLAR