Gölbaşı Güncel Haber
HV
21 TEMMUZ Pazar 04:36

Prof. Dr. Ercan depreme karşı en güvenli illeri açıkladı

ULUSAL (PHA) - Türkiye’de deprem riskine karşı duyarlılık, özellikle aktif fay hatları üzerinde yer alan bölgelerde artarak devam ediyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2024 12:07
Prof. Dr. Ercan depreme karşı en güvenli illeri açıkladı

Bu kapsamda, deprem uzmanları, vatandaşları olası tehlikelere karşı uyarmaya ve risk altındaki bölgeleri belirlemeye devam ediyorlar. Ancak, Türkiye genelinde deprem riskinin daha az olduğu veya hiç olmadığı bölgeler de bulunuyor.

Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fayı gibi önemli fay hatlarının yanı sıra, son zamanlarda deprem tehlikesine karşı uyarıların yapıldığı bölgeler arasında Tunceli ve Hakkari de bulunuyor. Uzmanlar, özellikle Adıyaman ile Hakkâri arasında yer alan tüm yerleşim alanlarında dikkatli olunması gerektiğini vurguluyorlar.

Deprem riskinin daha az olduğu veya bulunmadığı bölgeler hakkında ise Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan önemli bir paylaşımda bulundu. Ercan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, deprem riski bulunmayan iller şunlardır: Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Zonguldak.

Ercan, paylaşımında bu illere taşınmanın deprem korkusu yaşamak istemeyenler için güvenli bir seçenek olabileceğini belirtiyor. Yeşilliklerle dolu, denize kıyısı olan ve doğal güzelliklerle çevrili bu illerde yaşamak, oksijenin bol olduğu, dostlukların içten olduğu ve güvenli bir yaşamın mümkün olduğu bir ortam sunuyor.

Uzmanlar, deprem riskine karşı hassasiyetin devam ettiği bir dönemde, vatandaşların bu gibi güvenli bölgelerde yaşamayı tercih etmelerinin önemine dikkat çekiyorlar. Bu bilgiler ışığında, deprem riskine karşı bilinçli ve güvenli adımların atılması, toplumun genel güvenliği açısından önem arz ediyor.

Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:
"Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?"

Kaynak : PHA

Recep SarkanRecep Sarkan

YORUMLAR