Gölbaşı Güncel Haber
HV
16 TEMMUZ Salı 17:59

Tutdere'den Adıyaman için vizyoner projeler

ADIYAMAN (PHA) - Adıyaman Belediye Başkan adayı Abdurrahman Tutdere ATSO Konferans Salonu’nda düzenlenen Proje Tanıtım Toplantısında, şehrin geleceğine yönelik umutları yeşerten bir dizi yenilikçi projeyi gündeme taşıdı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 09-03-2024 18:33   Güncelleme : 25-03-2024 05:13
Tutdere'den Adıyaman için vizyoner projeler

Toplantı, Tutdere’nin Meclis Üyesi Adayları, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, parti üyeleri ve geniş bir vatandaş kitlesinin katılımıyla gerçekleşti. Anlamlı bir başlangıçla, şehitler ve depremde kaybedilen canlar için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Tutdere, "Başkan Tutdere" sloganları eşliğinde yaptığı konuşmada, doğumdan yaşlılığa Adıyamanlıların yanında olacak projelerini tanıttı. Yenidoğan Bebek Destek Paketi'nden, her mahalleye kreş açılmasına, okullarda beslenme desteğinden, yoksullukla mücadele seferberliğine kadar uzanan geniş Gonebet bir yelpazede projeler sunuldu. Tutdere, Halk Ekmek Fabrikası'nı hizmete sunarak, ekonomik ve sağlıklı ürün erişimini kolaylaştıracaklarını belirtti.

Üniversite öğrencilerine burs vaadi, kadın dayanışma merkezleri kurulması, istihdam fırsatlarının artırılması gibi adımlarla sosyal ve ekonomik gelişimi hedefleyen projeler dikkat çekti. Ayrıca, engelli dostu kent oluşturma, mezarlık ve ibadethane bakımları, muhtarlara destek gibi konular da Tutdere'nin gündeminde yer aldı.

Tutdere, kentsel dönüşüm projeleri, evlilik ve tarım desteği gibi önemli konulara da değinerek, Adıyaman'ın her alanda gelişimine katkı sağlayacaklarını vurguladı. Yenilenebilir enerji yatırımları, master planlarının oluşturulması ve ulaşım olanaklarının çeşitlendirilmesi gibi adımlarla çevreci ve sürdürülebilir bir kent vizyonu ortaya kondu.

Toplantı, Tutdere'nin "Nemrut'u dünya tanıyacak" sözleriyle son buldu. Bu, Adıyaman'ın kültürel ve turistik potansiyelinin uluslararası alanda tanıtılmasına yönelik büyük bir adım olarak görülüyor. Tutdere'nin projeleri, şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına canlılık kazandırmayı vaat ediyor, Adıyaman için umut verici bir geleceğin habercisi olarak değerlendiriliyor.

Tutdere, projelerini şöyle sıraladı:

“Yaptığımız projelerle hem her kesime hem de doğumlarından yaşlılığına kadar tüm hemşehrilerimizin yanında olacağız. Yenidoğan Bebek Destek Paketi hizmetini hayata geçireceğiz. İhtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş arası çocuklarına süt desteği sağlayacağız. Memleketimizde süte ihtiyacı olan bebeğimiz kalmayacak, annelerimizin vicdanı sızlamayacak.”

Her Mahalleye Kreş

“Çocuklarımız büyüdüğünde de yalnız bırakmayacağız. Annelerimiz rahat işe gidebilsin ya da sosyal hayatlarını sürdürebilsin diye her mahalleye kreş projemizi hayata geçireceğiz. Mahallelerde çocuklarımız için gönlünce eğlenebilecekleri parklarımız olacak, buralar mahallelimizin sosyal yaşam alanları da olacak.”

Okullarımızda Beslenme Desteği

“Okullarımızda ihtiyaç sahibi ailelerimiz için eğitim yardımı sağlayacağız. En önemlisi de okullarımızda okul beslenme desteği… Bizim başkanlığımız döneminde hiçbir çocuğumuz aç kalmayacak, okula aç gitmeyecek. Tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime eşit bir şekilde ulaşması için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Yoksullukla Mücadele Seferberliği

“Yine ihtiyaç sahibi ailelerimize oluşturacağımız ‘HalkKart’ ile maddi destek sağlayacağız. HalkKart ile hemşehrilerimiz gıda, temel ihtiyaçlar, eğitim ve kültürel etkinlikler ve ulaşım gibi konularda yardım ve indirim desteği almış olacak. Mevcut sosyal yardımlara ek olarak da yerel bütçe ile sosyal yardım desteği sağlayacağız. Sosyal market sayısını artıracağız, ücretsiz kıyafet desteği için sosyal mağazalar açacağız. İhtiyaç sahibi ailelerimize ısınma yardımı yapacağız. Kiracı ve dar gelirli hemşerilerimize kiralık prefabrik konut yapacağız.”

Halk Ekmek Adıyaman’a da Gelecek

“Halk Ekmek Fabrikasını hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Daha uygun fiyatlı ve sağlıklı ürünlere erişim sağlayabilecekleri gibi, Adıyaman’ımızı bize yakışmayan askıda ekmek kuyruklarından da kurtaracağız.”

Üniversiteli Öğrencilerimize Burs

“Adıyaman’da üniversiteyi kazanan her öğrencimize ayrım yapmadan burs sağlayacağız. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimiz için de ders çalışabilecekleri nezih ve rahat, 7/24 esasına uygun çalışabilecekleri kütüphaneler açacağız.”

Kadın Dayanışma Merkezleri

“Kadınlarımızın sosyal, ekonomik, psikolojik ve hukuksal sorunlarına destek sağlamak için Kadın Dayanışma Merkezleri kuracağız. Ayrıca kadınlar için mesleki kurs sayısını artıracağız, kooperatifler açacağız, kadınların ürettikleri ürünleri satabilecekleri platformları da oluşturacağız. İhtiyaç duydukları her an kadınların yanında olan bir belediye olacağız, Adıyaman’ımızı ‘kadın dostu’ bir kent haline getireceğiz.”

İstihdamın Önünü Açacağız

“Belediyede kurduğumuz İstihdam Ofisiyle iş arayan ya da yeni fikri olan hemşehrilerimizle iş insanlarını, melek yatırımcıları bir araya getireceğiz. Ayrıca ‘Adıyaman Proje Merkezi’ni kuracağız. 18-30 yaş aralığında iş kurmak isteyen hemşerilerimize 1 yıl ücretsiz ofis hizmeti sağlayacağız. Teknokent merkezi açarak, teknoloji odaklı girişimlerin ve yenilikçi projelerin gelişimini destekleyecek bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu merkezde, genç girişimciler ve teknoloji firmaları için uygun bir çalışma ortamı sağlayacak, aynı zamanda Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi projeler için altyapı ve destek hizmetleri sunacağız. Ayrıca, işbirliği ve ortak projeler için fırsatlar yaratarak, teknoloji transferini teşvik edecek ve yerel ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Teknokent merkezimiz, üniversiteler, araştırma kuruluşları ve sanayi kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirerek, bilgi ve teknoloji tabanlı bir ekonomi oluşturmaya yönelik stratejik bir adımı temsil edecektir.”

Hastane Taksi Uygulaması

“Hastane taksi uygulamasını hayata geçireceğiz. böylelikle hastaların acil veya rutin sağlık kontrollerine erişimlerini kolaylaştırarak sağlık hizmetlerine daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlayacağız.”

“Suyu daha ucuza vereceğiz”

“Yarımada olan, su kaynaklarının bol olduğu bir şehirde yaz aylarında Kerbela gibi susuzluk yaşanıyor. Hem su kaynaklarını doğru kullanacağız hem de en temel insan hakkı olan suyu vatandaşımıza doya doya içecekleri şekilde ulaştıracağız. Suyu hemşehrilerimize daha ucuza ileteceğiz. Su arıtma tesisinin kapasitesini arttıracağız. ihtiyaç halinde yeni arıtma tesisleri kuracağız.”

“Adıyaman’ı enkazdan kurtaracağız”

“Şehrin birçok noktasında devam eden enkaz kaldırma ve hafriyat çalışmalarında ilgili firmaların kurallara riayet etmelerini sağlayacağız. enkaz kaldırma çalışmalarını hızla tamamlatacağız. Hava ölçümlerini düzenli olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Konteyner kentlerin altyapı, sağlık, ulaşım, sosyal sorunlar, hijyen ve su gibi tüm sorunlarını çözeceğiz. Altyapıyı modernize ederek elektrik, su ve kanalizasyon gibi temel hizmetleri güçlendireceğiz. Konteyner kentlerimizden şehir merkezine düzenli ve ücretsiz ulaşım sağlayacağız. Sosyal destek programları ve danışmanlık hizmetleri sunarak sosyal sorunları ele alacağız. Hijyen standartlarını yükselterek düzenli temizlik hizmetleri sağlayacağız. Su teminini güvence altına alarak temiz ve kesintisiz içme suyu sağlayacağız. Depremde kaybolan hemşerilerimizin takibini yapacağız. depremle birlikte büyük sıkıntılar yaşayan öksüz, dul, yetim ve yoksul hemşerilerimize başta kira yardımı olmak üzere ayrım gözetmeksizin sosyal yardımlarda bulunacağız. Her ne kadar birileri ufak tefek ihmal dese de, bu memleketin binlerce insanının inleye inleye ölmesine sebep veren vatandaşlarımızın hatıralarına saygı gereği, biz 6 Şubat deprem anıtı yapacağız, gelecek nesiller bundan ibret alacak. Deprem felaketi ile birlikte, büyük hasar almış altyapı, elektrik, su ve kanalizasyon sistemlerimizi tümüyle yenileyeceğiz. Doğal afetlere hazır bir Adıyaman için, risk planı oluşturacak, afet acil eylem planını hazırlayacağız. afetin açabileceği yaraların önüne geçeceğiz.

Yerinde Dönüşüm Projeleri

  1. dönüşümlerde, mülkiyet ortaklığından kaynaklanan sorunlarda arabuluculuk yapacak kentsel dönüşüm ofisleri kuracağız. tüm yapılarımızın dayanım tespitlerini yapacağız. yeni imar planları ve 18. madde uygulamaları ile mahallelerimizdeki mülkiyet sorunlarını çözeceğiz. Belediye şirketleri üzerinden yerinde dönüşümlerde halkımıza hizmet edip, belediyeye ait sosyal konutlar yapacağız. Kentsel dönüşüm kapsamındaki mahallelerde çalışmaları tamamlayacağız.”

Evlilik Desteği

“Bu projelerle, çiftlerin maddi zorluklarla karşılaşmadan mutlu bir evlilik töreni düzenlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Böylece, evlilik sürecinin stresi ve finansal endişelerinin azaltılmasıyla çiftlerin evlilik yolculuklarını daha olumlu bir şekilde başlatmalarını ve sağlıklı bir ilişkiyi sürdürmelerini desteklemeyi amaçlıyoruz.”

Tarım Desteği, Tütüncü Esnafı…

“Tarımsal kalkınma için çiftçimize yem, fide, gübre desteği sağlayacağız. bununla birlikte belediye iştirak şirketi kurarak çiftçimiz ve besicilerimize (hayvancılarımıza) alım garantisi vereceğiz. Özellikle tütüncü esnafımız için şehrimize yakışır bir Tütüncü Çarşısı kuracağız. Tütüncülerimizi dışarıda satış yapmaktan kurtaracağız. Tütüncü esnafımızla ilgili sorunları yakından takip edeceğiz. Esnafımızın yanında olacağız, sanayimizi güçlendireceğiz. esnafımızı güçlendirmek için fon kuracağız. bu fonlarla fatura desteği sağlayacağız. Taşımacılık yapan esnaflarımıza da düşük vergili akaryakıt temin edeceğiz. Küçük Sanayi Sitesi ve Orta Ölçekli Sanayi Sitesinin kurulmasını sağlayacağız. Gıda toptancıları sitesini kuracağız. hal pazarı kuracağız. oto galericileri sitesi kuracağız. yeni sanayi alanları oluşturacağız. Şehrimize TIR garajı yapacağız.”

Çarşılar, Pazarlar

Talepleri karşılayacak sayıda sabit, kapalı semt pazarları kuracağız. Geleneksel çarşıları tekrar canlandırıp, el emeği ürünlerimizin satışlarına destek olacağız. yeni çarşılar ve ticaret alanları kuracağız. Kadınlara ekonomik destek sağlayacak el iş ve yöresel kadın semt pazarları kuracağız.

Yaşlı Dostu Kent

“Temel sağlık hizmetleri, sosyal ve bakım hizmetleri verecek gerekli ve yeterli donanıma sahip yaşlı bakım merkezleri kuracağız. Evde bakım hizmetleri sunacağız. Yaşlılarımız için sosyal alanlar oluşturacağız. Onların dinlenebilecekleri, misafirleriyle sohbet edebilecekleri mekanlar oluşturacağız.”

Engelli Dostu Kent

“Şehrimizi her yönüyle engelli dostu bir kent haline getireceğiz. Gerek yolları ve kamusal alanları, gerek kamu binaları engelli dostu yapacağız. Engelli vatandaşlarımız için aylık 2 bin TL’lik Engelli Kart’ı sağlayacağız.”

Mezarlıklar, İbadethaneler, Taziye Evleri

“Mezarlıklarımızın, deprem şehitliklerimizin bakım ve temizliğini yapacağız. taziye evlerimizin bakım, onarım ve gerekli yenilemelerini gerçekleştireceğiz. ihtiyaçlar doğrultusunda yenilerini açacağız. bunlarla birlikte ibadethanelerimizin bakim ve temizliğini yapacağız. Taziye evlerinin sayısını artıracağız, taziye evlerimize aşevlerimizden ücretsiz yemek desteği sağlayacağız.”

Muhtarlarımıza Destek

“Muhtarlarımız yerel yönetimdeki en önemli aktörlerimiz. Kendilerine muhtar evi ve elektrikli araç sağlayacağız. Bu sayede vatandaşların muhtarlıklarla iletişimini arttırarak mahalle hizmetlerini kolaylaştıracağız.”

Katılımcı Yerel Yönetim

“Katılımcı yerel yönetimi etkin kılacağız. mahalle ve gençlik meclislerimizle Adıyaman’ın ihtiyaçlarını hemşerilerimiz ile birlikte tespit edecek, birlikte çözeceğiz. tüm projelerimizi vatandaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımız ve meslek örgütlerimiz ile birlikte sürekli iletişimde olarak ortak bir şekilde gerçekleştirecek, vatandaşlarımızın önerilerini ve taleplerini her aşamada dikkate alacağız.”

Adıyaman Planlama Ajansı

“Adıyaman Planlama Ajansını hayata geçireceğiz. kent konseyinin daha aktif olmasını sağlayacağız. bu ajans, Adıyaman'ın kalkınması ve ilerlemesi için stratejik planlama, kaynak yönetimi ve projelerin koordinasyonunu sağlayacak önemli bir kurum olacak.”

E-Belediyecilik Hizmeti

“Çağdaş ve teknolojik belediyeciliği hayata geçireceğiz. e – ruhsat başta olmak üzere bir çok belediye hizmetine internet sitesi aracılığıyla 7/24 erişim imkanı sunacağız. RUHSAT alım sürelerinde kanunlara uyacağız. Ruhsat süreçlerinin adaletli, şeffaf ve hızlı bir şekilde tamamlanması ve işletmelerin yasal gerekliliklere uygun olarak faaliyet göstermeleri sağlanacaktır.”

Mutlu Belediye Mutlu Kent

“Kaynakların doğru ve verimli kullanılmasını sağlayacağız israfa ve imtiyaza izin vermeyeceğiz. belediyede çalışmakta olan hiç bir vatandaşımızın ekmeği ile oynanmayacak, emekçilerimiz ile omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. bununla beraber belediye çalışanlarının çalışma koşullarında ve maaşlarında iyileştirme yapacağız.”

Enerji Dostu Kent

“Belediyeye ait tüm tesislerde yenilenebilir enerji yatırımları yaparak enerji giderlerini azaltacağız. bu sayede karbon salınımını azaltarak Adıyaman’ı temiz havaya, temiz çevreye kavuşturacağız.”

Master Planları

“Master planlarımızı oluşturup, kent stratejilerimizi belirleyeceğiz. şehrimizin yaşam kalitesini yükselterek çağdaş, sürdürülebilir, ekolojik bir şekilde yeniden inşa edeceğiz. Ulaşım Master Planlarını ve revizyon imar planlarını hızla oluşturarak uygulamaya geçireceğiz. ulaşım sistemimizi planlı ve verimli hale getireceğiz. şehrimizin kuzey ve güney çevre yollarını süratle tamamlayacağız.”

“Otopark ve otobüs durağı sorununu çözeceğiz”

“400 Yataklı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çevresi Otopark ve otobüs durağı sorununu yeni alan belirleyerek açık ve kapalı otopark alanlarıyla çözeceğiz. Otopark sorununu yeni otopark alanları ve çeşitli düzenlemeler ile çözeceğiz. araç filomuzu yenileyerek toplu taşımayı iyileştireceğiz. otobüs ve hat sayısını arttıracağız.”

Nefes Alan Adıyaman

“Yeni planlamalarda yeşil alanları arttırarak havası temiz, yaşanabilir bir şehri birlikte inşa edeceğiz. Yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturarak sağlıklı bir kent dokusu oluşturacağız. Estetik kurulu oluşturacağız. şehir merkezimizdeki binaların cephelerinde estetik düzenlemeler yapacağız. Cadde, sokak ve kaldırımlarımızı tüm vatandaşlarımız için erişilebilir standartlara yükselteceğiz. Belirlenecek bölgelerde park alanlarımızın altına kapalı otopark ve sığınaklar yapacağız.”

“Ulaşım olanaklarını çeşitlendireceğiz”

“Karadağ’dan şehir merkezine teleferik yapacağız. şehir içi raylı sistemi hayata geçireceğiz. İndere deprem konutları ile şehir merkezinin ulaşımına katkı sağlayacak füniküler hattı yapacağız.”

Spora Destek

“Kentimizde spora ve sporcuya destek sunacağız. Spor tesislerimizin sayısını artıracağız. Spor kulüplerimize destek vererek altyapılarını güçlendireceğiz.”

“Nemrut’u dünya tanıyacak”

“THY gibi bir kurumumuzun tanıtım filminde Nemrut yok. Nemrut’u dünyaya tanıtacak etkinlikler yapacağız. Ayrıca şehrimizin diğer kültür ve turizm varlıklarının tanıtımı ve düzenlenmesi için de seferber olacağız.”

“Halkçı Belediyeciliğin tüm imkanlarıyla Adıyaman’ımızı buluşturacağız. Büyükşehirlerimizin imkanlarını şehrimize aktaracağız. İnsanımız mutlu ve huzurlu bir şehirde yaşayacak.”

Kaynak : PHA

Recep SarkanRecep Sarkan

YORUMLAR